wtorek, 15 stycznia 2013

rzecz o autografach cz.1

Witajcie drodzy czytelnicy :) Dzisiejszy wpis nieco inny niż pozostałe, ale postanowiłem trochę "urozmaicić" tego bloga :)

Czasami zdarza mi się otrzymywać na meila bądź jako PW na forum bliskogwiazd ( na które zresztą serdecznie zapraszam!) zapytania o to w jaki sposób otrzymałem dany podpis. Staram się odpowiadać na wszystkie pytania, choć czasem się oczywiście zapomni. Dlatego też postanowiłem umieścić na blogu parę wskazówek jak zdobyć podpis ulubionej gwiazdy. Może dzięki temu przybędzie trochę kolekcjonerów, albo kilka osób zdobędzie swój ulubiony autograf .

Zacznijmy jednak po kolei. I tu na początku parę słów do początkujących "łowców" podpisów. jak wiadomo możliwości zdobycia autografu jest sporo. Najłatwiej chyba zdobyć taki podpis osobiście, podczas np. spotkania z daną gwiazdą w domu kultury, Empiku, szkole czy w innych miejscach. Można również postarać się "złapać" gwiazdę po koncercie czy spektaklu teatralnym( choć przyznam , że sam nie mam do tego zbytniej cierpliwości). Zazwyczaj gwiazdy podczas osobistego spotkania nie odmawiają złożenia podpisu, aczkolwiek czasami są zmęczone występem i niekoniecznie maja ochotę na wspólne zdjęcia z fanami czy podpisywanie kartek. Oczywiście nie należy być przy tym zbytnio nachalnym, choć czasem to jedyna możliwość zdobycia autografu :D No i zachowajmy jakieś pozory przyzwoitości ( nie na cmentarzu, jak w filmie "Kto nigdy nie żył" :D).

Kolejną możliwością jest wysłanie do danej osoby wiadomości e-mailowej. Spore grono muzyków, sportowców, pisarzy czy nawet aktorów posiada swoja stronę w sieci, gdzie podany jest również kontakt meilowy do danej osoby bądź jej managera. Tutaj oczywiście pewna uwaga. Nie piszemy wiadomości w  stylu" hej jesteś fajna, lubię cię, czy wyślesz mi swój autograf:", tylko zachowujemy wszelkie zasady netykiety ( kto nie wie co to niech spyta wujka/cioci wszystkich polaków :)) i poprawność pisania listów. Warto zadać w nim pytanie jakie są możliwości otrzymania autografu. I wtedy często dostajemy odpowiedź, że dana gwiazda przyśle nam swój autograf, bądź poprosi o przesłanie koperty zwrotnej. Czasem oczywiście na stronie podana jest informacja jak zdobyć autograf

No właśnie i ta 3 możliwość czyli wspomniana już przeze mnie koperta zwrotna. Chodzi o to, że wysyłamy do "gwiazdy" list, do którego wrzucamy zaadresowaną do siebie kopertę zwrotną z naklejonym znaczkiem. Warto dorzucić również jakieś wywołane bądź wydrukowane zdjęcie danej osoby, by miała sie na czym podpisać :)

No dobra, ale ja chciałbym autograf Andrzeja Grabowskiego. On nie ma swojej strony w internecie. Co mam zrobić? zapytał Kazik

No to drogi Kaziku odpowiadam ci w tym poście :) Wiec możesz poczekać, aż ów Grabowski pojawi sie w twoim mieście, bądź oczywiście wysłać do niego list. Jak to zrobić? Nie jest to trudne. Najpierw wyszukujesz w internecie informacje o tym w jakim gra teatrze bądź do jakiej należy agencji. I wówczas piszesz list do owego teatru bądź agencji do którego wrzucasz kopertę zwrotną, a pod adresem danego teatru umieszczasz dopisek dla kogo jest ten list. Podpowiem ci, że Andrzej Grabowski wziazany jest z teatrem Słowackiego w Krakowie. Zatem prawidłowo zaadresowana koperta wyglądać będzie następujaco:

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
pl. Św. Ducha 1
31-023 Kraków
Dla Andrzeja Grabowskiego


Dopisek można oczywiście napisać również na górze i dopiero pod tym adres, ale tak wydaje mi się lepiej :)

Sporo teatrów przekazuje korespondencję aktorom. Podobnie można próbować z klubami sportowymi czy agencjami artystycznymi. Przedtem można napisać do danego teatru/klubu meila z zapytaniem czy przekażą korespondencje danej osobie.


A teraz trochę info , z których skorzystać mogą również bardziej zaawansowani kolekcjonerzy. Tutaj chciałbym również podziekować Siwemu, który podzielił się ze mną kilkoma adresami :P

Osobiście do osób związanych z TVN, Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Kwadrat czy Teatrem Słowackiego w Krakowie czy grającymi w filmach produkowanych przez MTL Maxfilm piszę na ich adresy. Pewnie jeszcze parę takich miejsc by się znalazło, ale nie chce mi się teraz myśleć :P

Na Teatr Dramatyczny można pisać m.in do : Adam Ferency, Joanna Drozda, Małgorzata Niemirska, Ewa Telega
Na Teatr Narodowy - Jan Englert, Beata Ścibakówna, Marek Barbasiewicz, Janusz Gajos, Jan Frycz, Anna Grycewicz, Kamilla Baar, Patrycja Soliman
Na Teatr Wybrzeżę - Dorota Kolak, Mirosław Baka, Emilia Komarnicka
Na Teatr Sabat - Jolanta Mrotek, Małgorzata Potocka, Tadeusz Ross, być może również Jan Nowicki
Na Teatr Słowackiego w Krakowie - Radosław Krzyżowski, Andrzej Grabowski, Marian Dziędziel
Na Teatr Polski w Bydgoszczy - Anita Sokołowska
Teatr Scena Stu - Andrzej Deskur, Dariusz Gnatowski, Anna Oberc
Teatr Nowy w Poznaniu - Cezary Łukaszewicz 
Na agencję L*Gwiazdy - Tomasz Kot, Krzysztof Globisz, Karolina Gruszka
Amfibia - Reni Jusis, Tomek Makowiecki
Kayax - Kajah, Smolik, Natalia Lubrano, Maja Kleszcz 

Impresariat Piwnicy pod Baranami
ul. Św. Tomasza 26
31-000 Kraków

do osób związanych z Piwnicą, choć wcześniej radziłbym sie upewnić meilowo  czy przekazują

no dobra więcej juz się nie rozpisuję bo i tak pewnie przynudziłem :P Mam nadzieje, że w/w gwiazdy nie dostaną zaraz po kilkadziesiąt listów :) 
 

2 komentarze:

 1. Czyżby sesja coraz bliżej i "zrobię wszystko byle się nie uczyć"? ;P

  Powiem Ci, że wszystko przeczytałam! Dużo informacji dla początkujących!! :)
  Oby tylko zainteresowani to przeczytali i wiadomości mailowych będziesz mieć mniej! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny post, fajnie się czytało, bardzo dużo fajnych sposobów dla mniej zaawansowanych i dla nas ;)) Super rzecz ;))
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń